Światowy Dzień Rzucania Palenia

Z tej okazji Główny Inspektorat Sanitarny przygotował kampanię społeczną, w oryginalny sposób ukazującą skutki narażenia na dym tytoniowy. Motywem przewodnim kampanii są zniszczone płuca, które zostały „uwędzone” dymem tytoniowym i nie nadają się już do zdrowego i długiego życia. Hasło kampanii „Nie zawsze wędzone trzyma dłużej” uzupełnia przesłanie kampanii.
Kampania ma nie tylko zachęcić społeczeństwo do nierozpoczynania palenia lub do zerwania z nałogiem, ale przede wszystkim zwrócić uwagę na problem palaczy, którzy nie szanują obowiązku nieszkodzenia innym, paląc zarówno przy dorosłych, jak i przy dzieciach oraz na biernych palaczy dymu tytoniowego, którzy przyzwalają na palenie w ich obecności.
Kampanię będzie można obserwować w dniach 16-30 listopada br. w wybranych miastach w Polsce, na nośnikach citylight, na ekranach LCD w komunikacji miejskiej, w formie ulotek informacyjnych oraz w Internecie. Spot towarzyszący kampanii pokazuje drogę człowieka, który jako dziecko jest narażony na bierne palenie, a ze względu na ciągły kontakt z papierosami w rezultacie sam staje się palaczem. Historia kończy się w momencie, w którym płuca dorosłego człowieka stają się „niezdatne do życia” w wyniku wieloletniego działania substancji toksycznych pochodzących z papierosów.
Pomysł na kampanię jest wynikiem badań nad postawami i zachowaniami Polaków w stosunku do palenia tytoniu. Mimo istniejącego zakazu palenia w miejscach publicznych (który obowiązuje w Polsce od 15 listopada 2010 roku), ciągle bardzo dużo osób go ignoruje. Łamanie tego zakazu szczególnie obserwuje się w miejscach takich jak przystanki autobusowe (25%), czy place zabaw dla dzieci. Ludzie często palą papierosy również na klatkach schodowych w blokach mieszkalnych, na plażach i w parkach co nie jest uregulowane prawnie, ale może przeszkadzać osobom niepalącym. Zauważalny jest również problem palenia w obecności niepalących domowników, np. dzieci lub kobiet w ciąży.
Inhalacja środowiskowego dymu tytoniowego jest równie niebezpieczna jak samo palenie papierosów. Społeczeństwo nadal nie do końca zdaje sobie sprawę jak bardzo groźne jest wdychanie dymu tytoniowego z papierosa palonego przez inną osobę. Wykazano, iż boczny strumień dymu tytoniowego zawiera od 5 do 15 razy więcej tlenku węgla i od 2 do 20 razy więcej nikotyny niż dym wdychany przez palaczy. Taki dym zawiera również wiele substancji alergizujących, powodujących np. łzawienie oczu, podrażnienie błony śluzowej nosa, kaszel, nawracające zakażenia układu oddechowego i w konsekwencji astmę. Wdychanie dymu wydychanego przez palaczy, zwiększa u osób niepalących ryzyko wystąpienia raka płuc i chorób serca, ponadto osłabia ich zdolność do pracy, zmniejsza wydajność, demobilizuje i pogarsza samopoczucie. Spośród dorosłych niepalących 28% jest narażonych na środowiskowy dym tytoniowy. W 2011 roku około 600 tys. osób niepalących zmarło z powodu narażenia na bierne palenie.

 

ulotka informacyjna

 

16 - 22 listopada: Światowy Tydzień Wiedzy o Antybiotykach

 

 

 

Dopalacze - Gdzie szukać pomocy.   

 Najważniejsze numery telefonów

do pobrania informacje o dopalaczach

 

 

 UWAGA NA BARSZCZ SOSNOWSKIEGO

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Mogilnie informuje, że barszcz Sosnowskiego jest jednym  z najbardziej niebezpiecznych gatunków roślin   w Polsce.

Stanowi on ogromne zagrożenie dla ludzi, jest inwazyjny  

i bardzo trudny do zwalczenia ze względu na niezwykłą plenność. Kontakt bezpośredni z jakąkolwiek częścią rośliny powoduje bolesne poparzenia skóry,

które mogą prowadzić do powstania głębokich ran

oraz długotrwałych przebarwień skóry. Także wdychanie olejków eterycznych, które są szczególnie lotne w upalne dni, może stanowić zagrożenie dla zdrowia. Biorąc pod uwagę fakt,

że co roku wiele osób ulega poważnym poparzeniom tą rośliną,

Główny Inspektorat Sanitarny przygotował materiał edukacyjny na temat zagrożeń związanych z barszczem Sosnowskiego oraz zaleceń jak uniknąć poparzenia oraz jak postępować   

w przypadku kontaktu z ww. rośliną.

 

Ulotka informacyjna (link)  

http://issuu.com/glownyinspektoratsanitarny/docs/barszcz_sosnowskiego

 

 

 

 

 

Światowy dzień bez tytoniu                                 

31 maja to ważna data w kalendarzu promocji zdrowia - dzień, który służy zwróceniu uwagi na konieczność ochrony obecnych i przyszłych pokoleń przed następstwami używania tytoniu.

 W tym dniu WHO stara się zwrócić uwagę opinii publicznej na kwestię zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych skutków palenia tytoniu, koncentrując się za każdym razem na wybranym aspekcie tego złożonego problemu. Tegorocznym obchodom Światowego Dnia bez Tytoniu przyświeca hasło

plik do pobrania

 

 

 

Konkurs wiedzy na temat HIV i AIDS

 

do pobrania  "5 kroków do bezpiecznej żywności"

 

Do pobrania:

- karta Walentynkowa

- ulotka

 

 

do pobrania

ulotka DOPALACZE dla rodziców

ulotka DOPALACZE dla młodzieży

 

Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu!

Główny Inspektorat Sanitarny rozpoczął ogólnopolską kampanię społeczną realizowaną w ramach Profilaktycznego programu w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych.

Kampania potrwa do końca 2016 roku, w trakcie jej trwania pojawią się spoty telewizyjne i radiowe, broszury, ulotki edukacyjne i plakaty, billboardy oraz spoty na nośnikach LCD w tramwajach i autobusach. Wzmocnieniem dla działań w mediach będą imprezy w środowiskach lokalnych realizowane przez wojewódzkie i powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne, a także poradnictwo prowadzone przez przeszkolony personel medyczny.

Celem kampanii Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu! jest zwiększenie wiedzy na temat skutków zdrowotnych używania substancji psychoaktywnych, a także ograniczenie ich stosowania. Główną grupą docelową kampanii są kobiety w wieku prokreacyjnym, ciężarne oraz ich rodziny i bliscy.

ulotka - nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu

 

 

 

 

Informacja dla osób powracających z krajów ,gdzie występują ogniska choroby EBOLA

do pobrania

 

VII POWIATOWE TARGI EDUKACYJNE 

  Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Mogilnie,

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Mogilnie

serdecznie zapraszają

nauczycieli różnych specjalności, wychowawców, pedagogów, psychologów, rodziców oraz wszystkie zainteresowane osoby

do udziału w VII Powiatowych Targach Edukacyjnych

które odbędą się: 

18.10.2014r. 

w Zespole Szkół w Mogilnie ul. Dworcowa 9

 

program do pobrania

 

 

I N F O R M A T O R    S A N I T A R N Y

Zadbaj o zdrowie!

Żółty Tydzień

 

informator - do pobrania

 

 

ŻYCIE PO KROPELCE.

ŚWIATOWY DZIEŃ FAS

Co roku, 9 września  obchodzony jest  Światowy Dzień FAS - Alkoholowego Zespołu Płodowego.

Po raz pierwszy obchodzony był 9.09.1999r. Wybrana data nie jest przypadkowa. Dziewiątki to symbol ciąży. Święto ma na celu, przede wszystkim, uświadomienie przyszłym matkom skutków picia alkoholu w czasie ciąży.

Chodzi również  o zwrócenie uwagi całego społeczeństwa na występowanie tego  problemu.

życie po kropelce - plik do pobrania

 

 

ZASADY BEZPIECZEŃSTWA PODCZAS UPAŁÓW

plik do pobrania

 

 

 

Nowe badanie - diagnostyka kleszcza w kierunku boreliozy

 

diagnostyka kleszcza w kierunku boreliozy - do pobrania

 

 

 

 

Jak rozpoznać i pozbyć się nieproszonych gości?

 Pasożyty w ludzkim organizmie

 

 Pasożyty w ludzkim organizmie - do pobrania

 

 

 

 

ZALECENIA DLA OSÓB PODRÓŻUJĄCYCH Z KRAJÓW UNII EUROPEJSKIEJ

DO KRAJÓW PÓŁWYSPU ARABSKIEGO WYDANE PRZEZ ECDC

 

plik z zaleceniami do pobrania

 

 

„Wakacyjne pułapki”

 

   

 

ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ TYTONIU

 

Ostrzeżenie!

Światowa Organizacja Zdrowia w związku ze sprzedażą jako suplementu diety produktu pn. Miracle Mineral Solution (Miracle Mineral Supplement, MMS), ostrzega przed doustnym przyjmowaniem tego preparatu. Jest to produkt przeznaczony do dezynfekcji i uzdatniania wody pitnej (posiada właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze i wirusobójcze) i nie jest przeznaczony do spożycia przez ludzi.

Według dostępnych informacji ww. produkt jest sprzedawany przez Internet, m.in. w serwisie allegro.pl oraz w sklepach internetowych jako naturalny środek mineralny, wzmacniający system immunologiczny organizmu i jako środek skuteczny w leczeniu wielu chorób, w tym HIV, gruźlicy, malarii, zapalenia wątroby i nowotworów. Produkt Miracle Mineral Solution (MMS) zawiera 28% r-r chlorynu sodu NaClO2 o pH 13.

Zaleca się stosowanie preparatu MMS wraz z aktywatorem - kwasem cytrynowym w proporcji 1:5, rozcieńczonego w wodzie, w dawce 15 kropli/ 2-3 razy dziennie. Mieszanina chloranu sodu i kwasu cytrynowego powoduje powstawanie dwutlenku chloru, który jest aktywnym składnikiem mającym właściwości przeciwbakteryjne i jest wykorzystywany do uzdatniania wody i dezynfekcji. Szczegółowe informacje dotyczące chlorynu sodu znajdują się w publikacji Światowej Organizacji Zdrowia pod adresem http://whqlibdoc.who.int/publications/2008/9789241660594_eng.pdf.

Według informacji zawartych w ww. publikacji, bezpieczne spożycie dla chlorynu sodu wynosi 0,03 mg/kg masy ciała.

Najczęściej zgłaszanymi działaniami niepożądanymi po przyjmowaniu chloranu sodu są wymioty i biegunka, prowadzące do odwodnienia; bóle brzucha i pieczenie w gardle. W przypadku bezpośredniego spożycia 10 g chloranu sodu (ok. 167 mg / kg masy ciała) może dojść także do methemoglobinemii, hemolizy oraz ostrej niewydolności nerek.

Odnotowano przypadki negatywnego oddziaływania preparatu MMS wśród ludzi na terenie 8 krajów, w tym w niektórych przypadkach mogło dojść do poważnego zagrożenia życia po spożyciu MMS (Australia, Belgia, Kanada, Czechy, Francja, Szwajcaria, Wielka Brytania i USA). Do tej pory, co najmniej w 7 krajach podjęto działania w celu ograniczenia treści informacji podawanych na stronach internetowych i / lub do zamknięcia stron internetowych i biur sprzedaży, które reklamują produkty sprzedawane pod nazwą Miracle Mineral Solution, Miracle Mineral Supplement, MMS, MMS2, których nie należy stosować doustnie, ponieważ może to być szkodliwe dla organizmu i nie ma naukowych dowodów wskazujących na ich korzystne oddziaływanie na organizm człowieka.

W związku z powyższym zachodzi podejrzenie, iż na rynek polski za pośrednictwem sklepów internetowych oraz serwisów aukcyjnych jest wprowadzany jako środek spożywczy produkt zawierający substancje stanowiące zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka.

 

 

 

 

 

Z okazji Światowego Dnia AIDS, który obchodzimy co roku 1 grudnia, Krajowe Centrum ds. AIDS, agenda Ministra Zdrowia, inauguruje kampanię informacyjną Znam rekomendacje PTN AIDS. Zalecam test na HIV, która jest skierowana do środowisk medycznych, przede wszystkim zaś do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, lekarzy ginekologów oraz pielęgniarek i położnych, a przez te grupy  zawodowe – do ogółu  społeczeństwa. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna wpiera realizację kampanii.

 

 

Późne rozpoznanie zakażenia HIV zmniejsza szanse na skuteczne leczenie pacjenta, ale także zwiększa ryzyko zakażania partnerek/partnerów seksualnych przez osobę nieświadomą swojego zakażenia[1].

 

Niestety obecnie zbyt często obserwujemy późne wykrywanie HIV, nawet w fazie AIDS, podczas gdy prawidłowe rozpoznanie zakażenia nie wiąże się ze skomplikowanymi badaniami, ale opiera się przede wszystkim na przeprowadzeniu dokładnego wywiadu z pacjentem. Dlatego też hasło tegorocznej kampanii brzmi: Znam rekomendacje PTN AIDS. Zalecam test na HIV. Poprzez tę kampanię pragniemy zwrócić uwagę środowisk medycznych na konieczność rozważenia zalecenia pacjentowi testu w kierunku HIV.

Lekarz powinien być dla pacjenta najbardziej wiarygodnym źródłem informacji o HIV i AIDS. Niestety często zdarza się, że stosowana w codziennej praktyce lekarskiej wiedza nie jest wystarczająca, podczas gdy postępowanie lekarza, zgodne z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Naukowego AIDS (PTN AIDS), może się przyczynić do zmniejszenia rozprzestrzeniania się zakażeń HIV.

Problem HIV/AIDS wciąż jest aktualny, ponieważ liczba zakażeń HIV w Polsce systematycznie wzrasta. Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny,
od 1985 r. do końca września 2013 r. wykryto w Polsce 17 219 zakażeń HIV, jednak szacuje się, że
z wirusem żyje ok. 35 tys. osób, więc co druga osoba żyjąca z HIV nie wie, że jest zakażona i może nieświadomie zakażać innych. Wbrew obiegowej opinii, na ryzyko zakażenia HIV narażeni mogą być wszyscy – bez względu na wiek, płeć, orientację seksualną, religię i rasę.

Popularyzacja rekomendacji PTN AIDS w zakresie testowania w kierunku HIV, w szczególności wskazań klinicznych do zlecania pacjentowi badania na obecność wirusa, może pomóc we wcześniejszym wykrywaniu zakażeń, co pozwoli w odpowiednim momencie rozpocząć terapię antyretrowirusową (ARV).

Aktualne rekomendacje PTN AIDS znaleźć można na stronie www.ptnaids.pl

Zapraszamy do zapoznania się z kreacją i istotą przeprowadzenia kampanii „Znam rekomendacje PTN AIDS. Zalecam test na HIV”, której ostatecznymi beneficjentami będą wszyscy pacjenci, czyli ogół społeczeństwa. Materiały kampanijne są dostępne na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS (www.aids.gov.pl).

 

 

Osobami do kontaktu w tej sprawie są:

Iwona Gąsior, i.gasior@aids.gov.pl, tel. 22 331 77 82

Anna Kaczmarek, a.kaczmarek@aids.gov.pl, tel. 22 331 77 81

 

 

 

18 listopada

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach

 

Możliwość zbadania kleszcza pod kątem przenoszenia przez niego krętków Borrelia burgdorferi

Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy informuje, że Dział Laboratoryjny Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Bydgoszczy wdrożył do stosowania metodę real - time PCR pozwalającą na zbadanie kleszcza usuniętego z miejsca wkłucia pacjenta, pod kątem przenoszenia przez niego krętków Borrelia burgdorferi.   Oznacza to, że obecnie możliwe jest uzyskanie odpowiedzi, czy kleszcz był źródłem zakażenia krętkiem wywołującym boreliozę, jeszcze przed wystąpieniem pierwszych objawów zachorowania lub/i podjęcia leczenia. W celu wykonania badania należy dostarczyć kleszcza w całości bądź w kawałkach w szklanym lub plastikowym naczyniu (np. pojemnik na kał lub mocz dostępny w aptekach) do Pracowni Wirusologicznej Oddziału Mikrobiologii i Parazytologii Lekarskiej WSSE w Bydgoszczy, ul. Kujawska 4 (telefon kontaktowy 52 376 18 59 Pracownia Wirusologiczna). Do dnia 15.10.2013 na w/w. badanie obowiązuje cena promocyjna w wysokości 155,00 zł.

Diagnostyka Borrelia spp. w kleszczach jest nowym narzędziem w walce z groźną
i podstępną chorobą-boreliozą i umożliwia ocenę ryzyka zakażenia u pacjenta, u którego nastąpiło wkłucie kleszcza.

Do badań mogą być użyte postacie dorosłe lub nimfy. W fazie wstępnej materiał podlega lizie, następnie prowadzona jest izolacja kwasu nukleinowego DNA. Detekcja prowadzona jest metodą real - time PCR odczynnikami firmy Roche. W wyniku badania uzyskiwany jest wynik jakościowy potwierdzający / lub nie obecność Borrelia spp. w badanym kleszczu.

 

Pacjent po uzyskaniu wyniku ujemnego ma pewność, iż kleszcz którego usunął nie mógł zakazić go krętkami Borrelia spp., więc nie musi poddawać się długotrwałej terapii antybiotykowej, która nie jest obojętna dla zdrowia. W przypadku wyniku dodatniego zakażenie mogło nastąpić i prawdopodobnie konieczne jest wdrożenie leczenia. Wynik diagnostyki, należy przedstawić lekarzowi.

 

 

OSTRZEŻENIE

W związku ze zgłaszanymi przypadkami sfałszowania pism, które otrzymują przedsiębiorcy, w sprawie wezwania do zapłaty za rzekome czynności kontrolne, Główny Inspektor Sanitarny ostrzega:  

„Wysyłane pisma zawierają wezwanie do zapłaty kwoty 135 zł na wskazane konto bankowe. Na pismach widnieje podpis osoby oznaczonej jako Dorota Jurek, Naczelnik Działu Higieny Pracy, Referat Inspekcji Sanitarnej II izba kontrolna. Pod znakiem orzełka na piśmie znajduje się formuła "Referat Inspekcji Sanitarnej dla (nazwa miasta) w obszarze województwa (nazwa województwa)". Pisma zawierają pieczęć pocztową nadania z Krakowa.” 

Komórki organizacyjne o nazwie „Referat Inspekcji Sanitarnej II izba kontrolna” nie istnieją w strukturze Państwowej Inspekcji Sanitarnej, zatem każde pismo z tak oznaczonym nadawcą jest sfałszowane.  

Prosimy o bezzwłoczne zgłaszanie takich przypadków do PSSE w Mogilnie.

 

Wakacyjne  pułapki

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Mogilnie  ostrzega

plik do pobrania

 

 

„Wakacyjne pułapki”

Dnia 24.05.2013 r. na  Hali Widowiskowo-Sportowej w Mogilnie przy ulicy Grobla 1b. nastąpiło podsumowanie konkursu  "WAKACYJNE PUŁAPKI". Wręczenia dyplomów oraz nagród dokonali organizatorzy konkursu:  Pani Agnieszka Kaźmierczak - Pełnomocnik Burmistrza Strzelna ds. rozwiązywania problemów alkoholowych i przeciwdziałania narkomanii, Pani Urszula Piwek-Brejecka - Inspektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej  w Mogilnie oraz Pan Piotr Pieszak -  Dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Strzelnie.

Spośród wszystkich szkół gimnazjalnych w powiecie mogileńskim, chęć wzięcia udziału w konkursie zgłosiło sześć szkół, z których nadesłano 36 prac konkursowych.    Komisja w składzie Panie Małgorzata Maciejewska i Katarzyna Pochylska (przedstawiciele PSSE  w Mogilnie) oraz Pan Radosław Trepiński (Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu), wyłonili zwycięskie prace:                  I miejsce zajęła Julia Nowakowska  z Gimnazjum im. ks. Piotra Wawrzyniaka w Mogilnie,  

II miejsce Łukasz Osowski z Gimnazjum przy Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Bielicach

III  miejsce Natalia Grzegocka z Gimnazjum przy Zespole Szkół w Strzelnie.

            Nagrodą główną było wydrukowanie plakatu w oparciu o projekt zwycięskiej pracy, który posłuży do dalszej edukacji, szczególnie młodych ludzi w okresie wakacyjnym.

Wszystkie nadesłane prace można oglądać w holu głównym Hali Widowiskowo-Sportowej w Mogilnie. W lipcu 2013 roku wystawa zostanie zaprezentowana w   Miejskim Domu Kultury w Strzelnie.

 

Europejski  Tydzień  Szczepień 

 

W dniach 22–27 kwietnia 2013 już po raz ósmy obchodzić będziemy Europejski Tydzień Szczepień (EIW). Jest to inicjatywa kierowana i koordynowana przez Światową Organizację Zdrowia. W akcji aktywnie uczestniczą kraje z całego regionu europejskiego, polskie obchody koordynuje Departament Matki i Dziecka w Ministerstwie Zdrowia.

 

Europejski Tydzień Szczepień (EIW) - pobierz

 

 

Światowy Dzień Zdrowia 2013

Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest 7 kwietnia z okazji rocznicy powstania WHO w 1948 roku. Każdego roku motyw przewodni Światowego Dnia Zdrowia poświęcony jest innej tematyce, która podkreśla priorytetowy obszar problemów w obszarze zdrowia publicznego na świecie. W tym roku motywem przewodnim jest nadciśnienie. Hasłem tegorocznej kampanii jest Healthy Heart Beat – zdrowe bicie serca, zdrowe ciśnienie krwi.

 

Informator sanitarny 7 kwiecień 2013 - pobierz

Wysokie ciśnienie krwi - pobierz

 

 

 

Profilaktyczny program w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych