W celu  zapoznania się z  aktualnymi zagadnieniami zdrowia publicznego proponujemy wejście na stronę WWW  Głównego Inspektora Sanitarnego

http://www.gis.gov.pl

 

Od dnia 16 kwietnia 2020 roku aktualne informacje z Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej dostępne są na stronie

www.pssemogilno.pl

 

 

Powołując się na Ustawę z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych informujemy, iż od dnia 18.03.2020 r. do odwołania w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy zawieszone zostaje przyjmowanie materiału do badań. Wszystkie informacje są dostępne na stronie internetowej Stacji www.pwisbydgoszcz.pl w Zakładce Aktualności. Od dnia 18.03.2020 r. Punkt Przyjmowania Próbek i Wydawania Wyników WSSE w Bydgoszczy będzie wydawał wyłącznie wyniki badań.

 

 

 

 

Informacja Głównego Inspektora Sanitarnego
dla dyrektorów przedszkoli, szkół i placówek oświatowych
w związku z potencjalnym ryzykiem zakażenia koronawirusem
Warszawa, 27.02.2020 r.

plik do pobrania

 

 

 

 

Informacja Głównego Inspektora Sanitarnego dla

osób powracających z północnych Włoch

(Opracowano na podstawie danych ECDC oraz WHO)

Warszawa, 24.02.2020 r.

plik do pobrania

 

 

Aktualne informacje dotyczące ilości przypadków zakażenia koronawirusem oraz najnowszych zaleceń dla osób podróżujących

do Azji południowo- wschodniej bądź powracających  z tego rejonu można znaleźć na poniższych stronach:

- Główny Inspektorat Sanitarny: https://gis.gov.pl/kategoria/aktualnosci/

- PZH: https://www.pzh.gov.pl/aktualności/komunikaty/

- PWIS w Bydgoszczy: https://pwisbydgoszcz.pl/pl/category/aktualnosci/

Według aktualnej wiedzy nie ma ryzyka zakażenia się wirusem poprzez towary zamawiane z Chin.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WIADOMOŚCI  ARCHIWALNE

 

 

 

 

 

 

ulotka AIDS

 

 

 

Materiał informacyjny dla uczniów, rodziców, dyrektorów i nauczycieli

https://gis.gov.pl/wp-content/uploads/2019/10/MEN-i-GIS_Informacja-na-temat-zagrożeń-dotyczących-e-papierosów.pdf

 

 

 

 

Powiatowa Biesiada Jesienna

 

          5 października 2019 r. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Mogilnie,  uczestniczyła w  Powiatowej Biesiadzie Jesiennej której organizatorem był Powiat Mogileński  oraz Stowarzyszenie „Sąsiedzi” w Mogilnie. Była to okazją do zaprezentowania społeczności lokalnej działalności Państwowej Inspekcji Sanitarnej z okazji 100-lecia jej funkcjonowania.

Z tej okazji pracownicy zaprezentowali  stoisko informacyjno-edukacyjne w ramach którego prowadzono działania edukacyjne w zakresie:

1.      Profilaktyki uzależnień

·         Pomiar  tlenku węgla w wydychanym powietrzu (dla osób palących), 

·         Pokaz płuca osoby palącej i osoby niepalącej

·         Prezentacja narkogoglii

·         Porady „Jak rzucić palenie”

2. Informacje , ulotki dotyczące między innymi:

·         Szczepień ochronnych

·         Rolniczego Handlu Detalicznego

·         Wymagań dotyczących pomieszczeń użyteczności publicznej (zakłady fryzjerskie, kosmetyczne itp. )

·         Profilaktyki zatruć grzybami

·         Profilaktyki chorób odlkeszczowych.

·         Profilaktyki HIV/AIDS

·         Kampanii „Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu”

3.Gry i zabawy m. in. konkurs na projekt znaczka antytytoniowego.

 

          Przedsięwzięciu towarzyszyła ekspozycja materiałów związanych z obchodami 100-lecia Służb Sanitarnych.

          Partnerami powyższej inicjatywy byli m.in. Mogileński Dom Kultury, 15 Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Powiatu Mogileńskiego, Gnieźnieńskie Stowarzyszenie Sportów Lotniczych

 

 

 

Komary w Polsce. Ryzyko zdrowotne. Informacja Głównego Inspektora Sanitarnego

 

Polska jest krajem, w którym występuje klimat umiarkowany przejściowy. Warunki panujące w tym klimacie (amplituda temperatur oraz wilgotność) są niewystarczające do rozwoju innych gatunków tych owadów, które występują w innych rejonach świata (np. w Afryce, Azji, Ameryce) i tam są przyczyną wielu groźnych dla człowieka chorób zakaźnych (np. malarii, żółtej gorączki, gorączki Denga itp.).
W obecnej, powodziowej sytuacji Polski, z całą pewnością ogromne rozlewiska wód rzecznych będą podlegały długiemu opadaniu, a jako woda stojąca, będą stanowiły miejsca namnażania się komarów. Do rozwoju komarów potrzebna jest bowiem woda.

Mimo tego, obecnie nie ma w Polsce ryzyka zakażenia się żadną groźną chorobą zakaźną przenoszoną przez komary regularnie występujące na naszym terytorium, nawet jeśli ich ilość będzie zwielokrotniona w warunkach np. podtopień.

Pomimo braku zagrożenia wystąpienia choroby zakaźnej przenoszonej przez komary w Polsce, duże skupiska tych owadów mogą stanowić uciążliwość dla ludzi oraz zwierząt z terenów zalewowych. Dlatego też zaleca się następujące metody ochrony przed komarami:
1. unikanie przebywania na zewnątrz pomieszczeń w porach największej aktywności komarów (poranek i wieczór),
2. stosowanie ubrań z długimi rękawami i nogawkami,
3. stosowanie mechanicznych barier w oknach i drzwiach (siatki na owady lub moskitiery), które będą uniemożliwiać przedostawanie się owadów do domów przez otwarte okna i drzwi,
4. stosowanie dostępnych w sklepach preparatów odstraszających komary. Środki te dostępne są w różnych postaciach:

Zasady postępowania przy stosowaniu środków odstraszających komary

Pryskaj „z głową”! Odstraszając komary, czy inne gryzące owady, nie zapominaj o swoim zdrowiu! Produkty biobójcze które używamy w lecie: na spacerze, podczas grilla, na wakacjach, używane w nieprawidłowy sposób, albo kupowane u nierzetelnych sprzedawców mogą nie tylko zadziałać nieprawidłowo, ale także spowodować zagrożenie dla zdrowia.

Kupując takie produkty, zwane repelentami, zwracaj uwagę czy produkt posiada pozwolenie na obrót – a zatem czy jest przebadany, bezpieczny i skuteczny.
Brak pozwolenia = potencjalne niebezpieczeństwo.

Pozwolenie znajdziesz na etykiecie produktu, ale także w urzędowym wykazie:
http://bip.urpl.gov.pl/pl/biuletyny-i-wykazy/produkty-biobójcze

Czytaj etykietę! Na etykiecie znajdziesz wszelkie instrukcje stosowania, środki ostrożności, czas skutecznego działania i datę ważności. Nie pryskaj więcej, niż zaleca producent i sprawdź czy któryś ze składników Cię nie uczula.

Po powrocie do domu nie potrzebujesz już odstraszać owadów: dokładnie umyj miejsca, gdzie się popryskałeś oraz ręce.

Pamiętaj – zdrowy rozsądek w połączeniu z powyższymi poradami zagwarantuje nie tylko odpowiednią skuteczność produktu, ale także i Twoje bezpieczeństwo.

 

 

             Wakacje, znów będą wakacje, na pewno mam rację, wakacje będą znów”

VII edycja konkursu plastycznego ostrzegającego

przed wakacyjnymi pułapkami rozstrzygnięty.

 

 Z inicjatywy  Państwowego  Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Mogilnie oraz Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Strzelnie we współpracy z Gminnymi Komisjami Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Strzelnie i Mogilnie został zorganizowany  już po raz siódmy powiatowy konkurs plastyczny WAKACYJNE PUŁAPKI.

            Na konkurs wpłynęło ponad 85 prac wykonanych przez uczniów szkół podstawowych z Powiatu Mogileńskiego. Przyznano następujące miejsca:

I miejsce  Kacper Bykowski, Szkoła Podstawowa w im. Mikołaja  Kopernika w Ciechrzu

II miejsce Waleria Żelazowska, Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Woźnieckiego w Jeziorach Wielkich.

III miejsce Wiktoria Misiarz, Podstawowa nr 1  im ks. Piotra Wawrzyniaka w Mogilnie

Wyróżnienia otrzymali: Paulina Ukleja, Anastazja Gibowska i Franciszek Wełnic ze Szkoły Podstawowej nr 1  im ks. Piotra Wawrzyniaka w Mogilnie. Patrycja Bąk i Marta Kaszyńska ze Szkoły Podstawowej w im. Mikołaja  Kopernika w Ciechrzu. Amelia Kotarska z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Alberta Abrahama Michelsona w Strzelnie oraz Wiktoria Stefańska ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marii Konopnickiej w Mogilnie

Nagrodzeni oraz wyróżnieni odebrali dyplomy i nagrody podczas podsumowania konkursu, które odbyło się 27 maja 2019 roku w Sali kinowej MGOKIR w Strzelnie. Zwycięska praca Kacpra Bykowskiego została wydrukowana w formie plakatu i posłuży do dalszej edukacji  młodych ludzi w okresie wakacyjnym.

 

Europejski Tydzień Szczepień  24-30 kwietnia 2019

Europejski Tydzień Szczepień - European Immunization Week (EIW) jest to inicjatywa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) realizowana i koordynowana przez poszczególne państwa na poziomie lokalnym, a także przez organizacje pozarządowe oraz inne podmioty działające w obszarze ochrony zdrowia. Głównym celem tej inicjatywy jest podkreślanie znaczenia szczepień dla ochrony przed chorobami zakaźnymi, zwiększenie liczby osób zaszczepionych poprzez podniesienie wiedzy i świadomości społeczeństwa na temat znaczenia szczepień ochronnych dla zdrowia.

W tym roku motywem przewodnim są hasła:

Poznaj i udostępnij fakty na temat szczepień oraz Bohaterowie szczepień.

Celem jest  zwiększenie wiedzy i świadomości społeczeństwa o szczepieniach ochronnych oraz ich znaczenia dla naszego zdrowia. Temat tegorocznej edycji Tygodnia Szczepień dotyczy przekazu oraz udostępniania faktów na temat szczepień.

Europejski Tydzień Szczepień jest okazją do podkreślenia znaczenia osób, które w różny sposób na co dzień umożliwiają i wspierają szczepienia. Nazwano ich Bohaterami szczepień. Należy tu wymienić naukowców, którzy opracowują bezpieczne i skuteczne szczepionki, pracowników ochrony zdrowia, którzy są wiarygodnym źródłem informacji na temat szczepień dla swoich pacjentów, rodziców którzy decydując się na szczepienia swoich dzieci, chronią również tych których nie można zaszczepić, decydentów, których działania zapewniają jak najszerszy dostęp do szczepień oraz każdego kto poszukuje i udostępnia oparte na faktach naukowych informacje na temat.

 

Pamiętaj:

 

 

informacje o kleszczach

ulotka kleszcze

 

Światowy Dzień Zdrowia - ulotka

 

 

 

broszura informacyjna do pobrania

 

 

 

Mam czas rozmawiać o teście na HIV

 

W piątek, 23 listopada 2018 r., rusza Europejski Tydzień Testowania na HIV, a wraz z nim kolejna odsłona kampanii edukacyjnej Krajowego Centrum ds. AIDS

„Mam czas rozmawiać (#mamczasrozmawiac)”,

 promująca dialog o tym dlaczego, kiedy i po co powinniśmy wykonać test.

 

ulotka

 

 

 

 

ZASZCZEP W SOBIE CHĘĆ SZCZEPIENIA

 

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Mogilnie

zaprasza

do punktu informacyjno-edukacyjnego

w  siedzibie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej                  w Mogilnie

ul. Kościuszki 4  pokój 4

telefon 52 318 87 62

w terminie od 03.09.2018 do 28.09.2018 w poniedziałki i środy

w godzinach od 1000- 1300

grupy zorganizowane np. klasy po wcześniejszym ustaleniu terminu, tel. 52 318 87 64

ulotka do pobrania

 

 

 

Sezon na grzybobranie !

Garść informacji na temat bezpiecznego zbierania grzybów , zatruć grzybami , pierwszej pomocy itd. - ulotka do pobrania

 

 

Informacje dla osób podróżujących - LEGIONELOZA

ulotka informacyjna do pobrania

 

 

 

 

Ruszyła  nowa odsłona kampanii edukacyjnej Krajowego Centrum ds. AIDS

 „Mam czas rozmawiać (#mamczasrozmawiac)” promująca dialog międzypokoleniowy, o zdrowiu, w tym o tematach trudnych, takich jak
choroby przenoszone drogą płciową np. AIDS.

ulotka do pobrania

 

Dopalacze. Gdzie szukać pomocy?

W ostatnich dniach w kraju odnotowano wiele przypadków zatrucia narkotykami, tzw. dopalaczami. Do szpitali trafiły osoby z ostrym zatruciem organizmu.

Apelujemy  i ostrzegamy, aby nie kupować i nie zażywać takich substancji. Producenci i sprzedawcy dopalaczy kierują się przede wszystkim zyskiem, za nic mając ludzkie życie.

 Sprzedając dopalacze – sprzedają śmierć!

 

dopalacze - informacje , telefony

 

 

Aktualne komunikaty odnośnie jakości wody w kąpielisku  w Wiecanowie dostępne są tutaj

 

 

 

 

ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ TYTONIU

Hasło roku 2018 - Tytoń i Choroba Serca

Dla wielu osób to zwyczajny dzień, taki, który przejdzie bez większego echa.

Ale dla nałogowych palaczy, zamierzających go uczciwie obchodzić, pewnie będzie to jeden z najcięższych dni w ostatnim czasie.

Zapraszamy do lektury artykułu, który być może osłodzi Światowy Dzień bez Tytoniu, a co więcej, wpłynie na jedyną słuszną decyzję – rzucenie palenia. 

https://www.kalbi.pl/swiatowy-dzien-bez-tytoniu

 

 

 

ZBADAJ KLESZCZA - UCHROŃ SIĘ PRZED BORELIOZĄ

Kleszcze aktywność rozpoczynają zwykle w marcu i trwa ona aż do późnej jesieni w związku z czym sezon kleszczowy jest już w pełni.

W przypadku gdy podczas spaceru lub pracy w ogrodzie zauważy się w skórze kleszcza powinno się go w całości usunąć. Nie powinno się lekceważyć ukąszeń.

Każdy z tych pajęczaków może zarazić człowieka bakteriami Borrelia spp. lub wirusem kleszczowego zapalenia mózgu.

 Na ryku dostępna jest szczepionka przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu, która jest jedyną metodą zapobiegania chorobie, natomiast nie opracowano skutecznej szczepionki przeciwko boreliozie.

 Istnieje możliwość przebadania usuniętego z powłoki ciała kleszcza w laboratorium mikrobiologii i parazytologii lekarskiej  Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy w celu oceny czy jest zakażony Borrelia spp.  Jeśli okaże się wolny od Borrelia spp.  można uniknąć długiej antybiotykoterapii, która jest, wbrew rekomendacjom medycznym, często stosowana u osób pokłutych przez kleszcza.

Poniższa instrukcja przedstawia sposób zabezpieczenia i przekazania kleszcza do badań  oraz formularz zlecenia na badanie.

Do pobrania : ulotka    zlecenie badania   dostarczenie kleszcza

 

 

 

"Zdrowie dla wszystkich"

Światowy Dzień Zdrowia obchodzony co roku 7 kwietnia, w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia, sprzyja mobilizacji działań poświęconych konkretnym zagadnieniom i problemom zdrowotnym, ważnym dla ludzi na całym świecie. 
Zdrowie dla wszystkich”  (ang. Health for All) – tak brzmi tegoroczne hasło Światowego Dnia Zdrowia, a jego tematem przewodnim jest powszechna opieka zdrowotna -  wszędzie i dla wszystkich. Dla połowy światowej populacji dostęp do powszechnej opieki zdrowotnej jest wciąż niemożliwy, dlatego też w 2018 roku Światowa Organizacja Zdrowia WHO chce skupić swoją uwagę na konieczności jej zapewnienia. Celem WHO jest inspirować, motywować i doradzać podmiotom, by powzięły odpowiednie działania sprzyjające  powszechnej opiece zdrowotnej. Światowy Dzień Zdrowia jest także okazją do globalnych i lokalnych dyskusji na temat sposobów osiągnięcia zdrowia dla wszystkich.
Cytując Dyrektora Generalnego WHO, „ nikt nie powinien wybierać miedzy śmiercią,  a trudnościami finansowymi. Nikt nie powinien wybierać pomiędzy kupnem leków, a kupnem pożywienia”.
 

do pobrania


 

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Mogilnie informuje


Od wielu lat na terenie powiatu mogileńskiego nie wystąpiły zachorowania na WZW typu A, w następstwie tego brak jest odporności wśród mieszkańców w szczególności małych dzieci,

 młodzieży i młodych osób dorosłych, którzy nigdy kontaktu z wirusem nie mieli i nie wytworzyli w związku z tym odporności.

Obecnie sytuację w Polsce można uznać za epidemiczną co do WZW A, dlatego warto przypomnieć o zasadach, których należy przestrzegać by uchronić się przed zakażeniem.


informacje o Wirusowym Zapaleniu Wątroby typu A

 

 

do pobrania :

poradnik

informacje podstawowe

 

 

 

 

 

Europejska Sieć Nadzoru nad Chorobą Legionistów (ELDSNet)

 

 Informacje dotyczące legionellozowego zapalenia płuc  dla kierowników obiektów zakwaterowania turystycznego

 

 

#mamczasrozmawiac

W piątek 17 listopada, rusza kampania edukacyjna Krajowego Centrum ds. AIDS „Mam czas rozmawiać (#mamczasrozmawiac)” promująca
dialog międzypokoleniowy o zdrowiu, a zwłaszcza o tematach trudnych,
takich jak choroby przenoszone drogą płciową, w tym HIV.

Tego samego dnia rozpoczyna się też

Europejski Tydzień Testowania na HIV.

informacja prasowa do pobrania

 

 

 

informator o antybiotykach - do pobrania

 

Światowy Dzień Rzucania Palenia – 16 listopada 2017

 

 

Dnia 22 listopada 2017 roku o godzinie 1100 w Restauracji BOSS w Mogilnie

odbędzie się konferencja pt. „Aktualne problemy zdrowia publicznego”

na którą serdecznie zaprasza

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Mogilnie 

 

 

 

 

 

Narodowy Fundusz Zdrowia

Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego w Bydgoszczy

 

http://nfz-bydgoszcz.pl/artykul/54/2196/nocna-i-swiateczna-opieka-zdrowotna-w-kujawsko-pomorskiem-od-1-pazdziernika-2017-r-25-09-2017

 

wykaz miejsc udzielania świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej (od 1 października 2017 roku)


 

 

plik do pobrania

 

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny

z wielką satysfakcją informuje, że od początku września działa nowa, gruntownie odświeżona i uaktualniona odsłona portalu informacyjnego

Szczepienia.info: www.szczepienia.info

 

Fontanna nie jest miejscem do kąpieli ani źródłem wody do picia

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Mogilnie podsumowując sezon letni 2017r. w aspekcie bezpiecznego przebywania przy fontannach, w oparciu o informacje uzyskane od Głównego Inspektora Sanitarnego ostrzega przed korzystaniem z miejskich fontann niezgodnie z ich przeznaczeniem oraz informuje:

Jak wynika z otrzymanych w lipcu 2017r. informacji, dotychczas przeprowadzone badania jakości wody w fontannach ulicznych miały charakter incydentalny, jednak stwierdzone w nich przekroczenia parametrów mikrobiologicznych, m.in. Escherichia coli, Enterokoki oraz bakterie grupy coli, mogły stanowić zagrożenie dla zdrowia osób pijących wodę lub kapiących się w wodzie z fontanny.

Fontanny nie powinny być wykorzystywane przez ludzi, szczególnie dzieci, jako miejsca do kąpieli,   a tym bardziej jako źródło wody do picia. Woda z nich nie jest nadzorowana tak samo, jak woda w kąpieliskach czy basenach, dlatego może być nośnikiem różnego rodzaju drobnoustrojów szkodliwych dla zdrowia, pasożytów oraz substancji chemicznych alergizujących lub drażniących z tych samych powodów nie należy wodą z fontanny poić zwierząt czy kąpać je w takiej wodzie. Opinię taką podziela Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny /NIZP – PZH/  przestrzega, że zagrożenie dla zdrowia może wiązać się nie tylko z piciem wody z fontanny, ale także  z kąpielą lub zabawą w wodzie i zakażeniem poprzez przeniesienie mikroorganizmów chorobotwórczych za pomocą rąk lub trzymanych w nich przedmiotów do jamy ustnej.

Z uwagi na powyższe zasadne jest przekazanie do publicznej wiadomości stanowiska NIZP – PZH, aby przed następnym sezonem letnim przygotować społeczność do bezpiecznego relaksu w pobliżu fontann. Każdy z nas może korzystać z wypoczynku przy fontannie nie tylko w pobliżu fontanny mogileńskiej, ale podczas pobytów wypoczynkowych  w innych miastach. Warto zatem wiedzieć o zagrożeniach jakie z tego tytułu mogą wystąpić.

 

Stanowisko Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny w sprawie bezpieczeństwa zdrowotnego dzieci oraz osób korzystających z fontann ulicznych

 

 

Rządowy Program Przeciwdziałania Korupcji na lata 2014-2019

szczegóły programu

 

 

 

 

Informacja o chorobach zakaźnych i sposobach ich zapobiegania

pobierz

 

PATENT NA BEZPIECZNE WAKACJE

pobierz

 

Wakacje, znów będą wakacje, na pewno mam rację, wakacje będą znów”

V edycja konkursu plastycznego ostrzegającego przed wakacyjnymi pułapkami rozstrzygnięty

 Z inicjatywy  Państwowego  Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Mogilnie oraz Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Strzelnie we współpracy z Gminnymi Komisjami Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Strzelnie i Mogilnie został zorganizowany  już po raz piąty powiatowy konkurs plastyczny WAKACYJNE PUŁAPKI.

            Na konkurs wpłynęło ponad 50 prac wykonanych przez uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Powiatu Mogileńskiego. Komisja konkursowa w składzie: Maria Bosiacka, Małgorzata Maciejewska i Damian Wetland przyznała następujące miejsca:

1. Angelika Beinka (Liceum Ogólnokształcące  w Strzelnie),

2.Rozalia Furdal  (Zespół Placówek Specjalnych w Szerzawach),

3. Łukasz Pawelec (Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Bielicach).

WYRÓŻNIENIA otrzymali: Amelia Gołach, Pola Pochylska i Mateusz Zamroczyński (Gimnazjum w Mogilnie) oraz Małgorzata Pazderska i Tomasz Michalak (Zespół Placówek Specjalnych w Szerzawach).

Nagrodzeni oraz wyróżnieni odebrali dyplomy i nagrody podczas podsumowania konkursu, które odbyło się 08.06.2017 r. w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Strzelnie.

Zwycięska praca Angeliki Beinki została wydrukowana w formie plakatu  oraz rozpropagowana we wszystkich szkołach gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych Powiatu Mogileńskiego i posłuży do dalszej edukacji  młodych ludzi w okresie wakacyjnym.

 

 

 

Dziecinnie proste: zobacz jak czcić barwy narodowe - nowy spot MSWiA

 

Przypadający 2 maja Dzień Flagi to dobry moment, by zachęcić wszystkich  do poznania zasad prezentowania barw narodowych.

W ramach kampanii społecznej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji  pod hasłem „Biało-Czerwona, czyli jak czcić barwy narodowe” zrealizowany został 30 sekundowy spot filmowy z udziałem dzieci. Ten krótki film zachęca do traktowania barw narodowych z szacunkiem oraz do wejścia na stronę www.mswia.gov.pl, gdzie każdy sam może przeczytać i wydrukować  poradnik pt. „Biało-Czerwona”.  

http://www.mswia.gov.pl/pl/aktualnosci/16047,Dziecinnie-proste-zobacz-jak-czcic-barwy-narodowe-nowy-spot-MSWiA.html

 

 

Światowy dzień zdrowia 7 kwietnia 2017

Tematem przewodnim w tym roku  jest depresja. 

 

Depresja dotyka ludzi w różnym wieku, z różnych środowisk i mieszkających we wszystkich krajach. Jest przyczyną cierpień psychicznych i negatywnie wpływa na zdolność cierpiących na depresję osób do wykonywania nawet najprostszych codziennych czynności, a niekiedy prowadzi do zniszczenia relacji z rodziną i przyjaciółmi i niezdolności do pracy zarobkowej. W najgorszym przypadku depresja może być przyczyną samobójstwa i jest drugą najczęściej występującą przyczyną zgonów w grupie osób w wieku 15-29 lat. Ale depresji można zapobiegać i można ją leczyć. Lepsze zrozumienie tego, czym jest depresja i w jaki sposób można jej zapobiegać lub leczyć, pomoże zmniejszyć stygmatyzację związaną z tą chorobą i może zachęcić więcej osób do szukania pomocy.

Ogólnym celem jednorocznej kampanii, która rozpoczęła  się 10 października 2016 czyli w Światowym Dniu Zdrowia Psychicznego jest doprowadzenie do tego, aby we wszystkich krajach więcej osób cierpiących na depresję szukało pomocy i  ją otrzymało. Mówiąc konkretnie staramy się uzyskać następujące efekty:

Czym jest depresja?

Depresja to choroba charakteryzująca się uporczywie utrzymującym się uczuciem smutku, utratą zainteresowania czynnościami, które na ogół sprawiają chorej osobie przyjemność. Często towarzyszy jej  niezdolność do wykonywania codziennych czynności i stan ten utrzymuje się co najmniej przez okres dwóch tygodni. Ponadto u osób cierpiących na depresję występują następujące objawy: brak energii, zmiana apetytu, dłuższy lub krótszy sen, stany lękowe, trudności z koncentracją, niezdecydowanie, niepokój, poczucie bycia bezwartościowym, poczucie winy i beznadziei, myśli o samookaleczeniu lub samobójcze.

Główne założenie kampanii

Głównym założeniem kampanii jest wskazanie, jak ważne jest mówienie o depresji, ponieważ sama rozmowa o depresji stanowi istotny element procesu dochodzenia do zdrowia. Stygmatyzacja chorób psychicznych, w tym depresji, nadal dla wielu osób na całym świecie stanowi barierę uniemożliwiającą szukanie pomocy. Poruszenie tematu depresji i rozmowa z członkiem rodziny, przyjacielem lub pracownikiem opieki zdrowotnej czy też w większej grupie, na przykład w szkole, miejscu pracy czy miejscach spotkań towarzyskich albo w przestrzeni publicznej, np. w mediach informacyjnych, w blogach czy w mediach społecznościowych, pomoże przełamać stygmatyzację i w efekcie zachęci większą liczbę osób do szukania pomocy.

 

Hasło kampanii brzmi: Depresja - porozmawiajmy o niej.

Każdy może zachorować na depresję. Dlatego ta kampania adresowana jest do wszystkich, bez względu na wiek, płeć czy status społeczny. Światowa Organizacja Zdrowia postanowiła zwrócić szczególną uwagę na trzy grupy, których depresja dotyka nieproporcjonalnie częściej: młodzież nastoletnią i młodych dorosłych, kobiety w wieku rozrodczym (zwłaszcza po urodzeniu dziecka) i osoby starsze (po 60 roku życia). Materiały przygotowane z myślą o tych grupach dostępne są w zestawie materiałów kampanii.

Główne przesłanie

 

Informacje związane z tą tematyką można zaleźć na stronie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) www.who.int  oraz na stronie Biura WHO w Polsce www.who.un.org.pl. 

 

 

 

                              Źródło: Biuro WHO w Polsce www.who.un.org.pl. 

 

Rzuć palenie

ulotka do pobrania

 

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach – 18 listopad 2016

Prawa pacjenta

ulotka do pobrania

 

STOP  grypa

 

ZASADY  PRAWIDŁOWEGO ZBIERANIA GRZYBÓW

plik do pobrania

 

 

KLESZCZE

 

ZASADY BEZPIECZEŃSTWA PODCZAS UPAŁÓW

ulotka do pobrania

 

Konkurs: Oddal to wszystko, co szkodzi zdrowiu

 

Główny Inspektorat Sanitarny oraz Polskie Towarzystwo Higieniczne ogłosiło konkurs pt.

„ODDAL TO”

 

Konkurs ten służy zainteresowaniu opinii publicznej, szczególnie młodzieży, zdrowym stylem życia. Konkurs przeprowadzany jest z wykorzystaniem specjalnie przygotowanej w tym celu bezpłatnej alkilacji „Oddal to” , którą należy pobrać z Gogle Play lub App Store.

Za pomocą tej aplikacji należy wykonać zdjęcia czemuś niezdrowemu, co negatywnie wpływa na zdrowie. Zdjęcia te należy przesłać do 30 czerwca za pomocą elektronicznego formularza dostępnego na stronie www.oddalto.gis.gov.pl

Laureaci zostaną nagrodzeni cennymi nagrodami o łącznej wartości 10.000 zł.

Regulamin konkursu zamieszczony jest na stronach internetowych: www.oddalto.gis.gov.pl oraz www.pth.pl

Druga część konkursu „Oddal to” adresowana jest do szkół gimnazjalnych  i ponadgimnazjalnych. Dla laureatów organizatorzy zapewniają nagrody o łącznej wartości 20 000 zł. Uczniowie wykonują zdjęcia za pomocą aplikacji „Oddal to”, którą należy bezpłatnie pobrać z Gogle Play lub App Store. Następnie ze zgromadzonych zdjęć klasa lub nawet cała szkoła przygotowuje pracę (kolaż, infografika, plakat), którą zapisuje na nośniku cyfrowym (płyta CD, DVD, pamięć flash) i przesyła  na adres organizatora (Główny Inspektorat Sanitarny, ul Targowa 65, 03-729 Warszawa) do 30 września 2016 r.

 

Dokumenty konkursowe dla szkół:

- formularz zgłoszeniowy

- oświadczenie

- oświadczenie rodzica

- regulamin konkursu „Oddal to” dla szkół

 

Światowy Dzień Krwi dawcy

Krew łączy nas wszystkich.

14 CZERWCA 2016

 

Hasło przewodnie tegorocznej kampanii „Krew łączy nas wszystkich” skupia się na podziękowaniu

krwiodawcom i podkreśla aspekt „dzielenia się” i „więzów” łączących krwiodawców i pacjentów. Ponadto dla

celów obchodów Światowego Dnia Krwiodawcy zaadaptowano również hasło, „Dziel się życiem, oddaj krew”,

aby zwrócić uwagę na funkcję, jaką pełni system dobrowolnego oddawania krwi - zachęca ludzi, aby

wzajemnie troszczyli się o siebie i promuje spójność społeczną.

Kampania przywołuje historie konkretnych osób, którym uratowano życie dzięki krwi oddanej przez innych,

przez co ma motywować dotychczasowych krwiodawców do dalszego oddawania krwi a pozostałe osoby -

szczególnie młodych ludzi cieszących się dobrym zdrowiem, którzy nigdy nie oddali krwi - do tego, aby zostali

krwiodawcami.

W ramach kampanii odbędą się wydarzenia upamiętniające krwiodawstwo i poświęconemu mu spotkania oraz

konferencje naukowe. Opublikowane zostaną historie konkretnych osób i artykuły, które ukażą się w

krajowych, regionalnych i międzynarodowych magazynach naukowych. Podejmowane będą również inne

działania, które pomogą w promowaniu tegorocznego przesłania Światowego Dnia Krwiodawcy.

 

 

Informacje ogólne

 

Co roku 14 czerwca na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Krwiodawcy. Wydarzenie to jest okazją

do podziękowania honorowym krwiodawcom - oddającym bezpłatnie krew - za ratujący życie dar krwi i

zwiększenia świadomości potrzeby regularnego oddawania krwi w celu zapewnienia potrzebującym pacjentom

dostępu do wysokiej jakości, bezpiecznej krwi i preparatów krwiopochodnych.

Transfuzje krwi i produkty krwiopochodne co roku ratują życie milionom ludzi. Pomagają pacjentom

cierpiącym na choroby stanowiące zagrożenie dla życia, przedłużając i zapewniając im wyższą jakość życia, a

także stanowią zabezpieczenie złożonych procedur medycznych i chirurgicznych. Krew odgrywa również

istotną rolę w kontekście opieki i ratowania życia matek i dzieci oraz w czasie operacji ratunkowych

podejmowanych w związku z katastrofami naturalnymi i spowodowanymi przez człowieka.

W wielu krajach zapotrzebowanie na krew znacznie przewyższa dostępne zasoby i służby krwiodawstwa

zmagają się z koniecznością zabezpieczenia i udostępnienia wystarczającej ilości krwi, dbając jednocześnie o

jej odpowiednią jakość i bezpieczeństwo. Jedynie regularne, nieodpłatne oddawanie krwi przez honorowych

krwiodawców umożliwia zapewnienie odpowiednich zasobów krwi. Celem WHO jest doprowadzenie do tego,

aby do 2020 r. wszystkie państwa pozyskiwały potrzebne zasoby krwi od honorowych krwiodawców.

Obecnie jedynie w 62 państwach krajowe zasoby krwi zabezpieczają niemal wyłącznie w 100% honorowi

krwiodawcy, podczas gdy 40 państw nadal korzysta z krwi oddawanej przez członków rodzin pacjentów, a

nawet z płatnego krwiodawstwa.

 

Tegoroczna kampania ma następujące cele:

Podziękowanie krwiodawcom za ratujący życie dar krwi i podkreślenie głównego przesłania, że

krew łączy nas wszystkich;

Zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej potrzeby regularnego, nieodpłatnego oddawania

krwi i zainspirowanie tych, którzy jeszcze nigdy nie oddawali krwi – zwłaszcza młodych ludzi

cieszących się dobrym zdrowiem - aby zaczęli to robić;

Promowanie i podkreślenie potrzeby dzielenia się życiem poprzez oddawanie krwi;

Zwrócenie uwagi na działanie służby krwiodawstwa jako służby społecznej i na to, jak duże

znaczenie ma udział społeczności w zabezpieczeniu odpowiedniej ilości, bezpiecznej i regularnie

dostępnej krwi;

Przekonanie ministerstw zdrowia, aby wyraźnie pokazały, że doceniają oddających regularnie i

nieodpłatnie krew krwiodawców i działają z zaangażowaniem na rzecz pozyskiwania bezpiecznych

zasobów krwi i produktów krwiopochodnych pochodzących w 100% od honorowych

krwiodawców.

Gospodarz obchodów Światowego Dnia Krwiodawcy

Gospodarzem Światowego Dnia Krwiodawcy 2016 jest Holandia i holenderska krajowa służba krwiodawstwa

Sanquin. Oficjalne obchody odbędą się w Amsterdamie, 14 czerwca 2016.

Strona internetowa kampanii:

http://www.who.int/campaigns/world-blood-donor-day/2016/event/en/

 

 

 

Światowy Dzień bez Tytoniu na sportowo

W bieżącym roku Światowy Dzień bez Tytoniu (31 maja) obchodzony był pod ogłoszonym przez Światową Organizację Zdrowia hasłem Jednolite opakowania wyrobów tytoniowych – fakty i wyzwania.

 

Światowa Organizacja Zdrowia dąży do przygotowania państw członkowskich na wprowadzenie nowych, jednolitych, ustandaryzowanych opakowań wyrobów tytoniowych. Jednolite opakowania są ważnym środkiem zmniejszającym popyt na wyroby tytoniowe – zmniejszają atrakcyjność papierosów, ograniczają stosowanie opakowań jako formy reklamy i promocji wyrobów tytoniowych, a także zwiększają skuteczność profilaktyki i ostrzeżeń zdrowotnych. Jednolite opakowania nie zawierają logo, kolorów, firmowych obrazków lub informacji reklamujących / promujących dany wyrób tytoniowy.

 

 

Główne zamierzenia tegorocznych obchodów Światowego Dnia bez Tytoniu to:


1)  podkreślenie roli jednolitych opakowań jako części całościowego i wielosektorowego podejścia do ograniczania palenia tytoniu na świecie,
2)  dostarczenie rzetelnych i przekonujących informacji na temat jednolitych opakowań,
3) zachęcenie państw członkowskich do wzmocnienia działań związanych z pakowaniem i etykietowaniem opakowań, a także ograniczenie reklamowania, promowania i sponsorowania wyrobów tytoniowych,
4) pomoc państwom członkowskim przed ingerencją przemysłu tytoniowego w procesy polityczne związane z ujednoliceniem opakowań.

 

Na teranie Powiatu Mogileńskiego z tej okazji przeprowadzono kilka imprez propagujących zdrowy styl życia wolny od nałogów, między innymi  31 maja  w Zespole Szkół w Bielicach odbył się pierwszy szkolny „Bieg po zdrowie”.                       

 W rywalizacji uczestniczyło 80 uczniów wraz z nauczycielami w trzech kategoriach: szkoła gimnazjalna, szkoła ponadgimnazjalna oraz seniorzy. Po zmaganiach na bieżni uczniowie obejrzeli   przedstawienie pt. „Sąd nad papierosem” podczas którego przedstawiono negatywne skutki używania nikotyny. Na zakończenie chętni uczniowie poddali się badaniu na zawartość tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Celem badania było uzmysłowienie, iż palenie papierosów i e-papierosów ma bezpośredni wpływ na skład wydychanego powietrza.

 

            W dniu 1 czerwca w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Bielicach odbył się dzień profilaktyki  pt. „Bezpiecznie, sportowo, radośnie i zdrowo”. Uczestnicy – młodzież gimnazjalna rywalizowała w różnorodnych dyscyplinach podczas których udoskonalano  sprawność fizyczną i umysłową. Dzień profilaktyki uświetniły pokazy Drużyny Strażackiej złożonej z wychowanków Ośrodka oraz przedstawienie edukacyjne pt. ”Bajka o Czerwonym Kapturku”. Tutaj też chętni uczestnicy poddali się badaniu na zawartość tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Osoby palące otrzymały poradę oraz materiały edukacyjne zachęcające do zerwania z nałogiem.

 

            W Parku  Miejskim w Mogilnie w dniu 2 czerwca odbył się  Festyn z klimatem, której głównym celem było zwrócenie uwagi społeczności lokalnej na problemy środowiska. Festyn jak co roku zgromadził tłumy - przedszkolaków i dzieci szkół podstawowych gminy Mogilno oraz placówek zaprzyjaźnionych. Organizatorzy   przygotowali dla uczestników tego ekologicznego święta mnóstwo atrakcji. W międzyczasie podsumowano konkurs Świat sam sobie nie poradzi - segregujmy więc odpady, którego jesteśmy organizatorem od 11 lat.   Działał również punkt edukacyjny pt. „Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu”          

       

 

 

Europejska Sieć Nadzoru nad Chorobą Legionistów (ELDSNet)

dokument techniczny - plik do pobrania

   informacje dotyczące legionellozowego zapalenia płuc - plik do pobrania

 

 

 

      Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Mogilnie informuje,

iż piątek   27 maja 2016r  przypadający po święcie Bożego Ciała będzie dniem wolnym od pracy.

 W tym dniu Stacja będzie nieczynna.

W zamian za ten dzień Stacja czynna będzie w dniu 4 czerwca 2016r (sobota). 

 

 

 

UWAGA NA KLESZCZE

 

Wiosna to okres wzmożonej aktywności kleszczy, a co za tym idzie, zwiększone ryzyko zachorowania na boreliozę. Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego rocznie odnotowywanych jest około 400 przypadków tej choroby. W polskich warunkach klimatycznych mamy dwa szczyty aktywności kleszczy: wiosenny (od końca kwietnia do końca czerwca) oraz jesienny (od końca sierpnia do połowy października).  
Warto pamiętać o ochronie skóry podczas pobytu w lesie czy na działce i dokładnym oglądaniu ciała po powrocie do domu. Jeśli kleszcz nas pokłuł, należy go jak najszybciej usunąć, a w razie wystąpienia objawów choroby – koniecznie skontaktować się z lekarzem. Istnieje możliwość wykonania badania laboratoryjnego usuniętego z ciała kleszcza pod kątem obecności wywołujących boreliozę bakterii. Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego takie  badanie takie można przeprowadzić w Pracowni Wirusologii Medycznej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

 Szczegóły badania: http://pwisbydgoszcz.pl/?cid=791&unroll=34

 

 

 

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS

 obchodzony jest w trzecią niedzielę maja od 1984 roku. Inicjatorem obchodów była międzynarodowa organizacja International AIDS Candlelight Memorial. Podjęta inicjatywa jest wyrazem pamięci o wszystkich tych, którzy zmarli na AIDS oraz aktem solidarności z rodzinami i bliskimi zmarłych. W latach 1983 - 2008 na AIDS zmarło 25 mln ludzi na całym świecie. W USA dzień ten po raz pierwszy obchodzony był w 1987 roku przez Cleve’a Jones’a, który pragnął uczcić w ten sposób pamięć po swoim bliskim przyjacielu. W tym dniu w wielu miastach całego świata zapalane jest symboliczne światełko, upamiętniające osoby zmarłe na AIDS.

Wczesne wykrycie zakażenia umożliwia szybkie rozpoczęcie leczenia, a dalsze postępowanie, zgodnie ze wskazaniami profesjonalistów medycznych, umożliwia osobie chorującej przedłużenie życia oraz polepszenie jego jakości. Badania na nosicielstwo wirusa HIV można wykonać anonimowo i bezpłatnie między innymi w siedzibie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy, ul. Kujawska 4 (budynek E, pok. nr 6)  

Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny HIV/AIDS czynny jest w poniedziałki od godziny 15:00 do godziny 19:00 - telefon 52 376 18 00

 

 

"Kolekcjonuję przygody,  nie dopalacze"

IV edycja konkursu plastycznego ostrzegającego przed wakacyjnymi pułapkami rozstrzygnięty.

W czasie wakacji wszyscy - niezależnie od wieku - czują się swobodniej, mają mniej obowiązków i zadań, które dyscyplinują,  myśli biegną w przestworza. Czujemy się wyluzowani, zrelaksowani, myślimy pozytywniej niż zwykle - o przyjemnościach. Wszystko to powoduje ograniczenie kontroli nad rzeczywistością i  bardziej magiczne, życzeniowe myślenie. Okres ten wiąże się jednak z wieloma zagrożeniami, o których warto wiedzieć aby się przed nimi ustrzec.

Choć problem "narkotyków projektowanych", czyli tzw. dopalaczy przestał być tak głośny  w środkach masowego przekazu – nadal jest obecny. Substancje te mogą być dostępne w sklepach internetowych, a także na nielegalnym rynku, przez co temat nadal wymaga dyskusji. Dlatego niezwykle istotne są działania edukacyjne, mające na celu uświadomienie młodym ludziom ryzyka związane z używaniem substancji psychoaktywnych, jak również uczenie asertywności w przypadku presji ze otoczenia.

Zwiększenie wiedzy oraz ukształtowanie świadomości młodych ludzi na temat skutków zdrowotnych i społecznych, wynikających z używania środków zastępczych, tzw. „dopalaczy”  oraz budowanie  świadomości zagrożeń i lekkomyślnych zachowań w czasie wakacji było celem organizowanego po raz czwarty konkursu plastycznego „Wakacyjne pułapki”

W konkursie wzięli udział uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu mogileńskiego. Komisja konkursowa  w składzie Halina Chudysiewicz, Urszula Piwek-Brejecka, Małgorzata Maciejewska, Ewa Janowczyk i Mirosław Kuss  przyznała:

I miejsce – Jakub Augustyniak z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Strzelnie

II miejsce – Julia Krzymińska  z Zespołu Szkół w Strzelnie, Gimnazjum w Jeziorach Wielkich z Siedzibą w Strzelnie

III miejsce – Julia Olejnik z Zespołu Szkół w Dąbrowie 

Wyróżnienia otrzymali: Amelia Gołach, Jagoda Kucharska i Jagoda Zarychta z Gimnazjum w Mogilnie,  Julia Nowak z Zespołu Szkól Dąbrowie oraz Konrad Garnczarek i Jakub Szadkowski z Zespołu Placówek Specjalnych Szerzawy.

 

Nagrodzeni i wyróżnieni odebrali dyplomy i nagrody podczas debaty profilaktycznej „Stop Dopalaczom”, która odbyła się w Mogileńskim Domu Kultury w dniu 5 maja 2016 roku.

Zwycięska praca została wydrukowana w formie plakatu i posłuży do dalszej edukacji, szczególnie młodych ludzi w okresie wakacyjnym.

Organizatorzy konkursu:

Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy im. Św. Jana Bosko w Strzelnie

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Mogilnie       
Partnerzy:

Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Mogilnie

Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Strzelnie

 

 

 

 

Europejski Tydzień Szczepień

ulotka do pobrania

 

Światowy Dzień Zdrowia  2016 - Pokonaj cukrzycę!

Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest każdego roku w dniu 7 kwietnia. Jest to dzień związany z powstaniem Światowej Organizacji Zdrowia w 1948 roku. Co roku jest wybierany temat przewodni z zakresu zdrowia publicznego, który w danym okresie wymaga zwrócenia szczególnej uwagi. Obchody Światowego Dnia Zdrowia stwarzają możliwość podjęcia wielu działań, których efektem jest poprawa stanu zdrowia ludzi. Tematem tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia jest cukrzyca.

 CUKRZYCA to choroba coraz bardziej rozpowszechniona. Ważne zatem staje się posiadanie wiedzy o tym, jak można zminimalizować ryzyko jej wystąpienia oraz poznanie sposobów jej wykrywania i leczenia.

W Polsce na cukrzycę choruje ok.2 mln. osób, natomiast drugie tyle Polaków ok. 2,6 mln. znajduje się w stanie przed cukrzycowym. (Dane polskiego towarzystwa Diabetologicznego Raport z 2015 roku ).

Informacje ogólne. Niemal 350 mln. osób na całym świecie cierpi na cukrzycę - chorobę przewlekłą, do której dochodzi, gdy organizm nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny lub nie jest w stanie skutecznie wykorzystywać własnej insuliny w procesie metabolizmu cukrów pochodzących ze spożywanej żywności. Insulina to hormon regulujący poziom cukru we krwi, będącego źródłem energii potrzebnej nam do życia. Jeżeli glukoza nie może przeniknąć do komórek organizmu, w których jest spalana jako energia i pozostaje w krwiobiegu, jej stężenie może wzrastać do szkodliwego poziomu.

W 2012 r. cukrzyca była bezpośrednią przyczyną około 1,5 mln. zgonów na świecie, z których 80% miało miejsce w państwach o niskich i średnich dochodach. Według prognoz WHO do 2030 r. cukrzyca stanie się 7 najczęściej występującą przyczyną zgonów.

Rozróżniamy dwa główne typy choroby. Osoby cierpiące na cukrzycę typu 1 na ogół w ogóle nie wytwarzają własnej insuliny i dlatego, aby przeżyć, muszą przyjmować insulinę w formie iniekcji. Chorzy na cukrzycę typu 2, którzy stanowią około 90% wszystkich przypadków zachorowań, najczęściej wytwarzają własną insulinę, ale w niewystarczającej ilości lub ich organizm nie jest w stanie jej właściwie wykorzystywać. Osoby chore na cukrzycę typu 2 na ogół mają nadwagę i prowadzą siedzący tryb życia.

Długotrwale utrzymujący się we krwi wysoki poziom glukozy powoduje uszkodzenie narządów wewnętrznych i może być przyczyną ataku serca, udaru mózgu, niewydolności nerek, impotencji oraz zakażeń prowadzących do amputacji kończyn.

Przy zastosowaniu właściwego leczenia wpływ cukrzycy na życie chorego można zminimalizować. Nawet osoby cierpiące na cukrzycę typu 1 mogą cieszyć się długim życiem w zdrowiu, jeżeli będą ściśle kontrolować poziom cukru we krwi.

Przydatne linki dot. cukrzycy:

http://www.diabetica.pl

http://www.cukrzycaazdrowie.pl

http://www.mojacukrzyca.org

http://www.osod.info

http://www.menopauza.pl

http://bezpieczenstwochorych.ntx.pl/

http://www.pfon.org/

http://www.szugarfrik.pl/

http://www.diagnosis.pl

http://www.magazynpen.com.pl

http://www.ranking.abcZdrowie.pl

http://www.mamzdrowie.pl

http://www.cukrzyca-vademecum.pl

http://www.diabetyk.pl

http://cukrzycadieta.wordpress.com/

http://www.glukoza.pl

http://www.dietoteczka.pl

 

 

Ulotka cukrzyca

Ulotka - Czy grozi Ci cukrzyca

 

UWAGA PASOŻYTY

 

 Pasożyty to organizmy zwierzęce lub roślinne wykorzystujące inny organizm jako środowisko życia i zdobywania pożywienia. Nie potrafią istnieć samodzielnie przez dłuższy czas. Żyją kosztem substancji mających żywić organizm żywiciela, często kosztem jego krwi lub innych tkanek, co zawsze powoduje mniejsze lub większe szkody i wyniszczenie organizmu gospodarza. Produkty przemiany materii pasożyta, jego wydzieliny i wydaliny, mogą wywierać toksyczny wpływ na organizm żywiciela i w ten sposób dawać bardzo przykre objawy. Pasożyty występują powszechnie w przyrodzie, w glebie, w wodzie, na brudnych owocach i warzywach, w zakażonym mięsie. Nierzadko przenoszone są przez zwierzęta domowe. Najczęstszymi pasożytami człowieka są organizmy zwierzęce, które wywołują choroby zwane parazytozami.
Większość osób sądzi, że pasożyty są reliktem przeszłości, która charakteryzowała się niskim poziomem higieny i warunków sanitarnych. Ich inwazja jest obecnie bardziej powszechna niż nam się to może wydawać. Naukowcy oceniają, że około 25% populacji jest zakażona jednym lub wieloma pasożytami. Dotyczy to nie tylko krajów Trzeciego Świata, ale również nowoczesnych społeczeństw.
Według danych WHO:
• W ciągu ostatnich 10 lat różnymi pasożytami zaraziło się ponad 4,5miliarda ludzi.
• W Europie - co 3 osoba.
• W USA 85-95 % społeczeństwa.
• Uczeni twierdzą, że na początku 21 wieku 95% na świecie jest zarażonych
pasożytami.
• 99,9% ludzi, którzy mają w domu zwierzęta (nawet gryzonie czy ptaki) są nosicielami pasożytów.
• Pasożyty są przyczyną 14 mln śmiertelnych przypadków/rok.

Każdego roku w Polsce notuje się setki przypadków zachorowań na różnego rodzaju parazytozy. Zarażeniom sprzyja nieprzestrzeganie higieny (np. brak nawyku mycia rąk przed jedzeniem, niedokładne mycie owoców, warzyw spożywanych na surowo), zwyczaj spożywania surowego mięsa, złe warunki sanitarne, przebywanie w dużych skupiskach ludzi, nawożenie pól ludzkimi ekskrementami.
Najbardziej narażone na zarażenie pasożytami są dzieci, zwłaszcza małe, u których nie zostały jeszcze ukształtowane prawidłowe nawyki higieniczne. Dzieci nawet, jeśli znają zasady higieny, nie zawsze ich przestrzegają. Chętnie głaszczą spotkanego psa, bawią się w piasku, który często bywa toaletą dla zwierząt, kąpią w basenie lub jeziorze, jedzą owoce prosto z drzewa czy warzywa prosto z grządki.
Do najczęściej występujących w Polsce chorób pasożytniczych wieku dziecięcego należą owsica, świerzb i wszawica. Ich specyfika sprawia, że jedno zarażone dziecko, staje się potencjalnym zagrożeniem dla wszystkich osób z jego otoczenia. Dlatego też tak łatwo szerzą się w skupiskach takich jak przedszkola, szkoły, internaty, domy dziecka itp.


Do pobrania:
Wszawica ulotka
Owsica ulotka
Świerzb ulotka
Stanowisko zwalczanie wszawicy

 

Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Mogilnie ostrzega przed grypą

 

Grypa jest ostrą chorobą zakaźną, wywoływaną przez wirusy grypy typu A, B i C, atakujące górne i dolne drogi oddechowe.

Wirusy typu A i B są przyczyną ciężkich zachorowań, mogących osiągać rozmiary epidemii, natomiast typ C powoduje zachorowania o lżejszym przebiegu.

 

Wirusy grypy A występują u ludzi i zwierząt. Zbudowane są z dwóch grup białek H ( podtypy od H1-H16) i N (z 9 podtypów N (N1-N9), co daje dużą liczbę  możliwych kombinacji. Wirus świńskiej grypy to kombinacja H1 N1, a ptasiej H5 N1. Duża zmienność budowy wirusa grypy typu A powoduje, że szczepionka co roku jest modyfikowana pod względem antygenowym i przygotowana na dany sezon epidemiczny. Szczepionka przeciwko grypie przygotowana na sezon 2015/16 chroni  przed szczepem AH1N1

Wirus grypy B występuje tylko u ludzi; ma tylko po jednym podtypie białek H i N.

 Zachorowanie na grypę może prowadzić do ciężkich powikłań, jak zapalenie płuc i oskrzeli, zapalenie ucha, zatok, mięśnia sercowego, mózgu i opon mózgowych.

Często grypa mylona jest z przeziębienie, przy którym objawy: katar, kichanie, łzawienie oczu i podrażnienie gardła, a  gorączka rzadko wysoka narastają powoli. Grypa zaczyna się nagle – atakuje niespodziewanie i błyskawicznie, nawet w ciągu paru godzin. Zazwyczaj od razu pojawia się wysoka gorączka (powyżej 39°C), uczucie rozbicia, bóle mięśni i stawów. Katar, ból gardła i kaszel przychodzą później lub wcale.

 Z analizy zapadalności  na grypę i  podejrzenia grypy wynika, że szczyt zachorowań może nastąpić na przełomie  lutego i marca.

Najlepszym sposobem uniknięcia grypy są szczepienia. Szczepić powinniśmy się każdego roku ze względu na zmienność antygenowa wirusa, najlepiej wczesną jesienią przed sezonem grypowym, ale  szczepienie jest także zasadne w późniejszym okresie, przed zwyżka zachorowań w swoim rejonie.

Szczepienia zalecane się szczególnie osobom powyżej 65 roku życia, a także chorym na choroby układu krążenia i oddechowego, chorym na cukrzycę i astmę. Szczepić się powinny także osoby pracujące w styczności z innymi ludźmi, jak pracownicy służby zdrowia, oświaty  i wychowania, handlu, transportu i komunikacji.

W ostatnim czasie dochodzą niepokojące informacje na temat gwałtownego wzrostu zachorowań na grypę AH1N1 na Ukrainie. Z powodu powikłań pogrypowych zmarło tam co najmniej kilkadziesiąt osób. Pojedyncze zachorowania na grypę AH1N1 rejestrowane są już także w Polsce.

Wszystkie dostępne w Polsce szczepionki przeciwko grypie są bezpieczne i skuteczne. Można nimi szczepić dzieci już od 6 miesiąca życia. Każda osoba, która podjęła decyzję o szczepieniu powinna zgłosić się do swojego lekarza pierwszego kontaktu, który określi wskazania do szczepienia.

grypa - ulotka dla szkół

nie daj się grypie

 

film do pobrania  o grypie

 

 

Światowy Dzień Zdrowia
2016 poświęcony będzie tematowi cukrzycy

 

Wraz z rosnącym rozpowszechnieniem cukrzycy, coraz ważniejsze staje się posiadanie wiedzy o tym, jak można zminimalizować ryzyko wystąpienia choroby, a także o sposobach jej wykrywania i leczenia. Dlatego WHO podejmuje działania mające na celu promocję wiedzy o cukrzycy w ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia - 7 kwietnia 2016 r. Organizując wydarzenia związane ze Światowym Dniem Zdrowia 2016, WHO pragnie:

·         doprowadzić do zwiększenia wiedzy o rosnącym rozpowszechnieniu cukrzycy, ogromnym obciążeniu tą chorobą i jej poważnych następstwach, zwłaszcza w krajach o niskich i średnich dochodach;

·         spowodować podjęcie konkretnych, skutecznych i ekonomicznych działań w walce z chorobą, które będą obejmować zarówno profilaktykę, jak i metody diagnozy, leczenia i opieki nad osobami chorymi na cukrzycę;

·         ogłosić pierwszy światowy raport o cukrzycy opisujący obciążenie chorobą  i jej skutki oraz wzywający do wzmocnienia systemów ochrony zdrowia w celu zapewnienia lepszego nadzoru i profilaktyki cukrzycy oraz skuteczniejszego leczenia chorych.

Warto odnotować, że świat dokonał istotnego kroku w walce z epidemią cukrzycy, przyjmując jako cel zmniejszenie o jedną trzecią liczby zgonów z powodu chorób niezakaźnych, w tym cukrzycy, do 2030 r. w ramach Celów Zrównoważonego Rozwoju. W związku z tym WHO wspiera państwa  wdrażające polityki mające na celu zmniejszenie oddziaływania chorób niezakaźnych, w tym cukrzycy, nowotworów, chorób układu krążenia i płuc.

Informacje ogólne Niemal 350 mln osób na całym świecie cierpi na cukrzycę - chorobę przewlekłą, do której dochodzi, gdy organizm nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny lub nie jest w stanie skutecznie wykorzystywać własnej insuliny w procesie metabolizmu cukrów pochodzących ze spożywanej żywności. Insulina to hormon regulujący poziom cukru we krwi, będącego źródłem energii potrzebnej nam do życia. Jeżeli glukoza nie może przeniknąć do komórek organizmu, w których jest spalana jako energia i pozostaje w krwiobiegu, jej stężenie może wzrastać do szkodliwego poziomu.

W 2012 r. cukrzyca była bezpośrednią przyczyną około 1,5 mln zgonów na świecie, z których 80% miało miejsce w państwach o niskich i średnich dochodach. Według prognoz WHO do 2030 r. cukrzyca stanie się 7 najczęściej występującą przyczyną zgonów.

 

 

Rozróżniamy dwa główne typy choroby. Osoby cierpiące na cukrzycę typu 1 na ogół w ogóle nie wytwarzają własnej insuliny i dlatego, aby przeżyć, muszą przyjmować insulinę w formie iniekcji. Chorzy na cukrzycę typu 2, którzy stanowią około 90% wszystkich przypadków zachorowań, najczęściej wytwarzają własną insulinę, ale w niewystarczającej ilości lub ich organizm nie jest w stanie jej właściwie wykorzystywać. Osoby chore na cukrzycę typu 2 na ogół mają nadwagę i prowadzą siedzący tryb życia.

Długotrwale utrzymujący się we krwi wysoki poziom glukozy powoduje uszkodzenie narządów wewnętrznych i może być przyczyną ataku serca, udaru mózgu, niewydolności nerek, impotencji oraz zakażeń prowadzących do amputacji kończyn.

Przy zastosowaniu właściwego leczenia wpływ cukrzycy na życie chorego można zminimalizować. Nawet osoby cierpiące na cukrzycę typu 1 mogą cieszyć się długim życiem w zdrowiu, jeżeli będą ściśle kontrolować poziom cukru we krwi.

 

Żródło: http://www.who.un.org.pl/aktualnosci.php?news=163&wid=12&wai=&year=&back=%2F

 

Dopalacze – nowe narkotyki

Dopalacze to substancje psychoaktywne, które często nie znajdują się na liście substancji kontrolowanych ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii. Choć zakaz sprzedaży dopalaczy spowodował spadek liczby użytkowników tych narkotyków, to jednak w ostatnich miesiącach liczba sięgających po te narkotyki znowu rośnie.

Dopalacze, do niedawna sprzedawane legalnie (zakaz wprowadzono w październiku 2010 r.), wg ich sprzedawców miały być niegroźnymi preparatami, jednak szybko okazało się, że tak nie jest. Produkty te są narkotykami, zawierającymi w składzie nierzadko i po trzy, cztery substancje psychoaktywne - taki miks syntetyków często w połączeniu z alkoholem stanowi  mieszankę wybuchową. Powoduje nie tylko „straszne” skutki doraźne takie jak:  bóle głowy, nudności, stany lękowe, drgawki, problemy z oddychaniem, ataki szału czy urojenia. Branie „dopalaczy” może prowadzić do uzależnienia, dezintegracji osobowości, depresji lub innych zaburzeń psychicznych a to z kolei do rozpadu rodziny, przerwania nauki, utraty pracy i innych negatywnych skutków społecznych.  Ich używanie może nawet zabić, o czym świadczą ostatnie doniesienia prasowe. Ciekawostką jest fakt, że substancje, które po trafieniu na listę preparatów kontrolowanych – od razu znikają z rynku, i szybko są zastępowane przez nieznane, nowe związki. 

W jaki sposób można przeciwdziałać używaniu narkotyków? Według
Piotr Jabłoński, dyrektor krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii: „
Aby przeciwdziałać narkomanii, należy działać na wielu polach. Potrzebne są akcje społeczne i kampanie, nagłaśniające problem, program zajęć w szkołach dla rodziców i młodzieży, mobilizacja organizacji rządowych i pozarządowych. I to wszystko jest robione. Ale trzeba też mówić młodym ludziom, jak mogą maksymalnie zadbać o swoje bezpieczeństwo, kiedy jednak zdecydują się sięgnąć po dopalacze. Przede wszystkim, żeby nie eksperymentowali w pojedynkę – niech zawsze będzie przy nich ktoś, kto będzie mógł im pomóc np. wzywając pogotowie. Ważne jest także to, aby nie wyrzucali opakowania po przyjętej substancji – opakowanie, które trafi w ręce lekarza może pomóc w uratowaniu im życia!”

Bezpłatna infolinia

Państwowej Inspekcji Sanitarnej

800 060 800

 

 dopalacze - ulotka dla rodziców

 dopalacze - ulotka dla młodzieży

dopalacze - prezentacja

raport GIS

 

 

Światowy Dzień AIDS  - 1 grudnia

Więcej informacji: